תחומי לימוד עיקריים:

תוכנית הלימודים במדרשה עשירה ומגוונת, וכוללת מגוון רחב של מסגרות לימוד המחולקות לחמישה תחומי לימוד מרכזיים: תנ"ך, תלמוד וספרות חז"ל, הלכה, מחשבת ישראל, וחסידות. המדרשה מתייחדת במגוון מתודות הלימוד, אשר משלבות בין שלושה דרכי לימוד עיקריות:

הסגנון הישיבתי הקלאסי, הסגנון האקדמי והביקורתי והסגנון הקיומי והפנימי. שילוב מיוחד זה מבטיח את השילוב שבין מסורת ליצירה, בין ביקורת לענווה, ובין חירות למחויבות. אנו מאמינים שהצעידה העדינה שבין קטבים אלו היא המפתח החשוב ביותר לגיבוש זהותה של החברה הדתית ולשילובן של נשים בתוכה, ואת השפעתה של היהדות על פניה של מדינת ישראל ופניהן של הקהילות בתפוצה היהודית כולה.

על המדרשה:

מדרשת עין הנצי"ב

מדרשת עין הנצי"ב היא מחלוצות מוסדות לימוד התורה לנשים בישראל. מיום ייסודה, המדרשה חותרת לסלול דרכים חדשות בעולם לימוד התורה, לפתח וליצור דרכים שונות של התחדשות יהודית וקהילתית, ולהעצים את לימוד התורה של נשים ואת השפעתו על חיי הרוח היהודיים בכלל.

במציאות חיינו כיום שאלות הנוגעות למעמדן של נשים בפרט בעולם הדתי, ממשיכות להיות נושא לדיון מתמשך. דיון זה תובע רצון ונכונות לעצב דרכים חדשות, בתוך עולם התורה. כדי להתמודד עם אתגרים אלו המדרשה מחויבת לטיפוח מצוינות לימודית שמגמתה להכשיר שכבה של נשים צעירות משכילות, שתוכלנה  להשתלב ולתרום להיבטים השונים של חיי הרוח והחברה במדינת ישראל ובקהילותיהן בארץ ובחו"ל.

המדרשה מתייחדת גם במגוון מתודות הלימוד, אשר מעשירות ומשלימות זו את זו:

הסגנון הישיבתי הקלאסי - המבקש לנתח את המשמעות ההלכתית והמשפטית המופשטת של הסוגיות הנלמדות.

הסגנון האקדמי והביקורתי - המבקש להתחקות אחר הרבדים השונים של הטקסט, ולאתר את ההקשרים ההיסטוריים והחברתיים שמשתקפים בו.

הסגנון הקיומי והפנימי – התמקדות בהקשר הרוחני והקיומי של התכנים הנלמדים, ולהעמיק את זיקתן של הלומדות לתכנים אלו.

ממדים הללו מעשירים ומשלימים זה את זה ללומדות את הדגשים והאיזונים הנדרשים גם בדורנו: איזונים בין מסורת ליצירה, בין ביקורת לענווה, ובין חירות למחויבות. אנו מאמינים שהצעידה הזהירה בין קטבים אלו היא המפתח החשוב ביותר לגיבוש זהותה של החברה הדתית, ולשם המשך שיגשוגה של היהדות בתקופה המודרנית ובתקופת הקמתה של מדינת ישראל המתחדשת. לימוד זה מעשיר את הלומדות ביכולת לנווט את דרכן ולעצב את זהותן הדתית, לפעול לעשות לשינוי הדרוש שינוי ושימור עולם התורה, וכל אלו מתוך אהבת תורה ושאיפה ל"תיקון עולם".

ליבה של המדרשה, הוא בית המדרש הניצב במרכזה. בבית המדרש לומדות מידי שנה כ 80 לומדות צעירות, המשלבות תקופת לימודים בבית המדרש יחד עם שירות משמעותי בצבא או בשירות הלאומי.

גם כיום, כמו בשנות הקמתה, המדרשה מחויבת לפעול ולתרום למען התחדשות אישית וקהילתית המשלבת נשים בכל היבטי החיים.

צרי קשר עם המדרשה:
מיקום

בית מדרש מדרשת עין הנצי"ב

צרי קשר עם המדרשה:

הפנייה שלך נשלחה!
מקוות שצוות המדרשה יחזור אליך בקרוב